Громадянин України намагався через пункт пропуску в Одеській області незаконно вивезти ікони, які можуть відноситися до 18-19 століть.
Про це повідомляє пресслужба Одеської митниці.
Прямуючи автомобілем до Болгарії через пункт пропуску «Орлівка», він обрав «зелений коридор». Свій вибір чоловік підтвердив також при усному опитуванні, запевняючи митників, що не має жодних товарів, переміщення яких заборонено, обмежено чи потребує відповідних дозволів.
Втім, під час митного огляду транспортного засобу та багажу було виявлено 4 так звані складні ікони або скла́дні.
Скла́днем називають ікону, яка має декілька частин — стулок, з’єднаних між собою. На теренах України перші скла́дні з’явилися наприкінці 10 століття разом з прийняттям християнства. Спочатку їх ввозили з Візантіїї, а потім почали виготовляти самостійно.
Перші складні були із дерева, яке згодом замінили на бронзу, мідь, латунь та олово, прикрашаючи їх емаллю.
Наші пращури носили такі ікони як натільні хрести. Їх брали із собою в походи князівські дружинники, купці, мандрівники та паломники. Для них вони слугували ще й похідним іконостасом, щоб помолитися перед боєм, в дорозі, вранці чи влаштовуючись на нічліг.
Виготовлені з металу складні добре переносили всі дорожньо-погодні несподіванки, пил і бруд доріг, річкові переправи та броди. Це робило їх незамінними та досить популярними. Найбільшого поширення набули складні із трьох частин, які називаються потрійними або триптихами.
Саме такі ікони чоловік ретельно загорнув у папір та приховав їх на дні свого рюкзака у коробці з наклеєним папірцем з номером. За його словами, це номер поштової декларації, за яким було отримано ці старожитності.
Жодних дозвільних документів у громадянина на момент перетину митного кордону не виявилося.
Ікони тимчасово вилучили. Попереду культурознавча експертиза, яка визначить культурну та історичну цінність, та судовий розгляд, який поставить остаточну крапку у справі про незаконне вивезення з України старожитностей.
Sorry, comments are closed for this post.