В Одеській області плодоносить терен — для нього вже настала пора збору. Ягоди терену мають масу корисних і навіть лікувальних властивостей.
Про це на своїй сторінці в Фейсбук повідомляє еколог Іван Русєв.
Багато терену росте на півдні Одещини, на території НПП «Тузлівські лимани». Наразі поряд з синіми плодами на кущах можна побачити квіти — терен знову цвіте, а це ознака посушливого літа.
Рослини терену чутливі до зміни температури. Коли літо дуже посушливе, то рослини сприймають це як суттєву річну паузу і починають повторно пускати квіти.
«Зазвичай збір плодів починають після перших заморозків. У процесі проморожування у плодах терну змінюється хімічний склад: знижується кількість органічних кислот і дубильних речовин, ягоди втрачають терпкість і стають смачними.
Тернові ягоди їдять свіжими, а також сушать або готують з них джеми, варення, пастеризовані соки. Ну а теренова наливка – це класика жанру. Ягоди терну мають масу корисних і навіть лікувальних властивостей. Вони нормалізують мікрофлору і покращують перистальтику кишечника; виводять з організму шкідливі речовини і зменшують кількість шлаків в організмі; позбавляють від безсоння, підвищеної дратівливості, нудоти і задишки; зміцнюють стінки кровоносних судин, знижують артеріальний тиск і рівень холестерину в крові, знижують ризик розвитку хвороб серця; покращують стан нирок і печінки, коли є різні патології; зміцнюють імунітет, мобілізують захисні сили організму. Є навіть теренова дієта – виявляється, ці плоди сприяють спалюванню жирових прошарків і нормалізації обмінних процесів», — зазначає вчений.
Sorry, comments are closed for this post.