В Україні вже сім роківіснує система надання безоплатної правової допомоги (БПД). За цей час понад 2 мільйони наших співгромадян скористалися цим державним сервісом. Адвокати системи БПД домоглися понад 1 тис. виправдувальних вироків.
Право на безоплатну правову допомогу – гарантована Конституцією України можливість для кожного отримати безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати вторинну правову допомогу у передбачених законом випадках.
Часто українці із найменш захищених категорій відмовляються від захисту своїх прав, посилаючись на відсутність коштів. Але в тому і є сенс правової держави, аби можливість захистити себе мав кожен. Правові послуги надаються адвокатами та працівниками системи безоплатної правової допомоги за рахунок коштів державного бюджету.
Для отримання юридичної консультаціїможна прийти до будь-якого центру чи бюро правової допомоги, зокрема в Одеському регіоні працюють 30 офісів з надання безоплатної правової допомоги.Ніякі документи для цього не потрібні,але краще принести ті, з якою людина звертається для отримання правової консультації.
Якщо потрібен адвокат чи юрист для представництва інтересів у суді, треба звернутися до одного з місцевих центрів або бюро правової допомоги та підтвердити свою належність до однієї з категорій, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Це особи, які мають невеликий рівень доходу, тобто не більше двох прожиткових мінімумів (з 1 січня –прожитковий мінімум для працездатних осіб – 2027 грн на місяць, для осіб, які втратили працездатність — 1638 гривень грн.), учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, постраждалі від домашнього насильства, діти та інші соціально вразливі верстви. З 1 січня цього року таке право отримали викривачі корупції.
Де розташовані центри та бюро правової допомоги?
Місцеві центри та бюро розташовані в усіх обласних центрах та майже всіх районних центрах. Якщо у людини є доступ до інтернету, то вона може знайти інформацію у правничій вікіпедії WikiLegalAid (https://wiki.legalaid.gov.ua). Зараз там розміщено понад 1,4 тис. правових консультацій, які постійно оновлюються. Вони написані простою мовою, щоб бути зрозумілими людям без юридичної освіти.
Також є можливість зателефонувати до контакт-центру системи за номером 0 800 213 103. (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України). Оператори підкажуть, де знаходиться найближчий центр або бюро, що необхідно для отримання правової допомоги, та надати юридичну консультацію загального характеру. До речі, нещодавно оператори прийняли мільйонний дзвінок.
Крім того, діють мобільні та дистанційні точки доступу до БПД. Працівники системи проводять виїзні прийоми громадян у відділеннях Пенсійного фонду, соціального захисту, геріатричних пансіонатах, лікарнях тощо, надають адресну допомогу тим, хто не може самостійно дістатися до центру або бюро правової допомоги.
Нещодавно запрацював оновлений сайт системи (www.legalaid.gov.ua), який є більш зручним для користувачів. Перше, що ви побачите, – хто має право на безоплатну правову допомогу, які документи потрібні для її отримання. На сайті є форми зворотного зв’язку, за допомогою яких можна надіслати питання чи повідомлення загального характеру, повідомити про затримання, написати скаргу, дати інформацію на антикорупційну лінію.
Крім того, отримати відповідь на правове запитання можна, написавши повідомлення на офіційних сторінкахцентріву Facebook.
«Я нічого не казатиму без свого адвоката». Чи працює це в Україні?
Починаючи з 1 січня 2013 року, про всі випадки затримання поліція має повідомляти регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Вони призначають затриманим адвоката. Адвокат, який співпрацює з системою БПД, приїде протягом двох годин.
Також затримана особа або її родичі можуть зателефонувати за номером 0 800 213 103 та повідомити про затримання. Після перевірки інформація буде передана до регіонального центру з надання БВПД.
Для отримання правових консультацій та роз’яснень можна звертатися до Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Одеса, вул. Коблевська, 40.Тел.: (048) 726-14-45, (048) 726-14-44.
Центри призначають адвокатів також за рішенням або ухвалою суду для захисту клієнтів у кримінальних провадженнях.
Sorry, comments are closed for this post.